שידור 'שליחי האל' – פרק 1 / איציק לרנר, ערוץ 1

חיפוש באתר
לוח אירועים
מרץ 2021
אבגדהוש
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
« פבר   אפר »
לכל אירועי החודש »
הרשמה לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר כדי לקבל חדשות ועדכונים על פעילות הקרן ומועדי הגשה

 

שידור 'שליחי האל' – פרק 1 / איציק לרנר, ערוץ 1

סדרת תעודה בשלושה פרקים.
לראשונה, תיעוד נדיר של נוער הגבעות במוקד הסמלי ביותר בשומרון – חוות גלעד. 
5 שנים תיעד הבמאי איציק לרנר את מאבקם של המתנחלים בחוות גלעד, תחת הנהגתו של איתי זר. 
הם מאמינים שהאדמה והאמונה, הם חוט השני הכרוך בנרטיב של הקמת מדינת היהודים. 
עכשיו, כשחרב הפינוי תחת לחצם של ארה"ב ואירופה מתנופפת שוב מעל ראשם של המתנחלים, הם עומדים מול ממשלת ישראל, מול כוחות הביטחון, מול הנהגת המתנחלים הותיקה – זו שקיבלה את פינוי גוש קטיף, והם מציבים אתגר מרדני, לעיתים אלים ופורע חוק ותמיד אמוני ואידאולוגי ללא פשרות. 
הם – שליחי האל בעיני עצמם.
חוות גלעד היא הזירה, המתאבקים הם: מתנחלים, כוחות הביטחון ופלשתינאים. 

החוות הוקמה ע"י איתי ובצי זר בשנת 2002 כנקמה על רצח גלעד זר שנורה ממארב מתוכנן של מחבלים בצומת ג'ית. איתי זר אחיו של גלעד, נצר למשפחה מיוחסת בשומרון מקים עם אשתו בצי את החווה. ברבות השנים היא נהרסה מספר פעמים אך מעולם לא ננטשה. במעקב יומיומי ולאורך זמן, מפענחת הסדרה את החידה מי הם אותם "שליחי האל", האם הם חצי היפים, משיחיים או קיצונים פונדמנטליסטים, נוער מנותק, נושר, או גואלי ארץ ישראל. הם סוגדים לרבי נחמן מברסלב באמונה בערכיו, ומצד שני מתעמתים עם שכניהם הערבים ולא מבינים מדוע השב"כ מטריד אותם במקום להילחם באויב האמיתי- הפלשתינאים. הם הפכו את חוות גלעד למאחז משגשג, בתוכו פועל מפעל המעסיק נערי גבעות בבניית קרוואנים המיועדים למאחזים לא חוקיים ואיכלוס יהודים ביהודה ושומרון, ולמרות עימותים פיזיים קשים עם כוחות מג"ב וצה"ל, מעצרי פתע ע"י המשטרה, ופינויים חוזרים ונשנים של מאחזי הגבעות בידי חיילי צה"ל, הם נחושים ולא מתכוונים לוותר על אף שעל אדמה. 

פרק 1 – זכות אבות
"נוער הגבעות הוא כל המתנחלים ביהודה ושומרון, גם אם נכרסם אבנים בחוות גלעד מפה לא נזוז", כך פותח משה זר בן ה 79 המשמש כאבא הרוחני של המאחזים את הסדרה "שליחי האל" בפרק הראשון. 
כבר בשבעה להירצחו של גלעד זר, הבן הבכור של משה ויעל זר, מחליט אבי המשפחה ,משה זר, להקים 6 יישובים על גבעות השומרון בתגובה לרצח. התמיכה בהקמת הישובים מגיעה מראש הממשלה דאז אריאל שרון. הוא מגיע לנחם את המשפחה ומבטיח למשה זר ידידו משכבר הימים, כי יסייע בהקמת המאחזים. חוד החנית של תג המחיר הזה הוא חוות גלעד. המשימה מוטלת על איתי ואשתו בצי. הם משלבים אג'נדה פוליטית ועבודה עברית, ומקימים את החווה ובה מפעל לבניית קרוונים. הם מתעמתים עם תושבי האזור הפלשתינים, עם חיילי צה"ל ושוטרי מג"ב ומציבים תמרור בוטה מול יכולתה של הממשלה להחליט על המתרחש בגבעות השומרון.
במשך שנה נראה שאין מי שיכול על החווה, עד פינוי אלים שמותיר מאחוריו הרס רב, אבל כבר למחרת הפינוי הכל חוזר לקדמותו. איתי, "השריף" הבלתי מעורער מעסיק עשרות נערי גבעות וצופה לחווה עתיד ורוד שאין בו רמז לבאות. אחרי עימות אלים ובלתי צפוי עם כוחות מג"ב, הוא נעצר ונלקח לכלא. אנשי החווה מתקשים לעכל את רוע הגזרה ויוצאים למאבק בלתי מתפשר בשלטון החוק. 
הפרק בוחן את המסר שמעמידה חבורת חוות גלעד בחדות כלפי שלטון החוק והחברה הישראלית, ואת יכולתם להשפיע על המציאות הישראלית ועל הסכסוך הישראלי פלשתיני.

במאי: איציק לרנר
מפיקים: איציק לרנר 
ניר טויב ז"ל
צלם: ירון וינשטיין, דניאל גל 
עורכים: איציק לרנר, גיל איזיקוב